Światowy Dzień Hasła

Światowy Dzień Hasła – 2 maja

Bezpieczne hasło to kluczowa kwestia w dzisiejszym cyfrowym świecie. Chroni nasze zdjęcia, informacje, pieniądze i wiele innych zasobów jakie posiadamy. Oto garść wskazówek, jak stworzyć i przechowywać silne hasło:

 1. Długość hasła: Twoje hasło powinno mieć minimum 12-15 znaków. Im dłuższe, tym lepsze. Możesz użyć całego zdania lub frazy złożonej z co najmniej pięciu słów.
 2. Unikalność hasła: Unikaj używania haseł, które są łatwe do odgadnięcia. Nie używaj swojego loginu użytkownika, numeru PESEL, daty urodzenia ani innych łatwo dostępnych informacji, które ktoś może znać lub znaleźć. Wybieraj coś, co nie jest oczywiste i nie jest związane z tobą osobiście.
 3. Złożoność hasła: Twórz hasła, które zawierają różne rodzaje znaków, takie jak małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Unikaj prostych sekwencji, takich jak “123456” czy „qwerty” lub imion, nazwisk, nazw miejscowości itd.
 4. Unikalne hasło dla każdej witryny: Nie używaj tego samego hasła w wielu miejscach. Jeśli cyberprzestępca złamie jedno hasło, nie powinien mieć dostępu do wszystkich twoich kont. Najlepiej mieć osobne hasło do każdego zasobu. Nie martw się, nie musisz ich pamiętać, od tego są menadżery haseł takie jak BitWarden czy LastPass.
 5. Używaj menadżerów haseł: Zainstaluj i używaj menadżerów haseł, wtedy będziesz musiał pamiętać tylko jedno hasło, bo resztę będzie za Ciebie pamiętał menedżer haseł.

Jak zrobić dobre hasło: użyj minimum trzech, a najlepiej pięciu losowych słów: Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają tworzenie haseł przy użyciu trzech losowych słów. Połącz je w jedną frazę dodając różne losowe znaki, np. “kawa2()24tramwajNumer5rybaKarp” lub „Bardzo1Rzadko2Jem!Ostrygi@”.

 

Pamiętaj, że bezpieczne hasło to pierwsza linia obrony przed cyberatakami. Inwestowanie czasu w stworzenie mocnego hasła jest kluczowe dla ochrony twoich danych online.

 

Pamiętaj też, że to właśnie Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich haseł, a nie jakiś mityczny informatyk!

Oto link do genertatora haseł online, który pomoże Ci utworzyć bezpieczne hasło: Strong Random Password Generator (passwordsgenerator.net)

A tutaj 10 haseł wygenerowanych przez niego dla przykładu:

 • mh=s)<je7nC?S/+X
 • L>8a3wgrb`fmQj_D
 • Rb(’26/x`r?!4GMq
 • a$@b=]J~GeA(635z
 • tx9a^HmM(Zr5qAD>
 • vs2j5/Rq4hX@n;_Y
 • rmh;A'{9ga&)`_:.
 • KsdctJZ[9r]&;:2q
 • EM57u%J:9L<hsN&@
 • W{s^n:(&H7VevdkL

Prawda, że trudno „odgadnąć” takie hasła?

 

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.