Dzień Ochrony Danych Osobowych - infografika

Dzień Ochrony Danych Osobowych – 28 styczeń

Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony na dzień 28 stycznia przez Komitet Ministrów Rady Europy na cześć rocznicy sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.

Dzień Ochrony Danych Osobowych jest świętem międzynarodowym, obchodzonym w 47 państwach członkowskich Rady Europy oraz kilu krajach stowarzyszonych – 28 stycznia został ustanowiony Narodowym Dniem Prywatności w Stanach Zjednoczonych.

 

Dzień Ochrony Danych Osobowych ma zwrócić uwagę wszystkich obywateli państw Europy na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie. W tym dniu, w całej Europie odbywają się różnorodne spotkania, konferencje, warsztaty oraz inne imprezy towarzyszące, które są okazją do zdobycia wiedzy na temat ochrony danych osobowych, jak również umożliwiają  wymianę poglądów między osobami zawodowo zajmującymi się ochroną danych.

W Polsce 28 stycznia jest datą ważną dla administratorów danych. To właśnie 28 stycznia Narodowy Bank Polski podaje średni kurs euro, a właśnie wysokość kar finansowych za naruszenia przepisów o ochronie danych jest podawana w tej walucie.

W roku 2020 kurs wynosił 4,2794 zł, co oznacza, że kara 20.000.000 euro odpowiadała kwocie 85.588.000 zł

 

Dzień Ochrony Danych Osobowych w Polsce jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi całego społeczeństwa na problemy związane z ochroną naszej prywatności. Dane osobowe stały się walutą XXI wieku – płacimy danymi osobowymi za darmowe konta pocztowe, płacimy danymi za darmowe treści on-line, płacimy danymi za dostęp do aplikacji na telefonach komórkowych. Sztuczna inteligencja jest już wszechobecna, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jesteśmy nieświadomi ryzyk i zagrożeń z niewłaściwego posługiwania się Internetem.

 

W opublikowanym w czwartek Raporcie Antyfraudowym Biura Informacji Kredytowej, z badania na zlecenie BIK „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2023”, poinformowano, że w 2023 r. 43 proc. osób w wieku od 18 do 44 lat oraz 29 proc. osób w wieku 45 lat i starszych miało osobistą styczność z co najmniej jedną próbą wyłudzenia danych. „Co piąty Polak nie wie, co może się stać w przypadku wycieku jego danych osobowych” – podało Biuro (https://www.infor.pl/prawo/konsument-i-umowy/6445357,28-stycznia-to-dzien-ochrony-danych-osobowych-polacy-wciaz-nie-sa-swi.html)

Na stronie internetowej https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/ znaleźć możemy różnego rodzaju poradniki i publikacje, które mogą pomóc nam w zwiększeniu samoświadomości.

Miłej lektury!

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.